Ticho je lék na přetaženou hlavu, trik na produktivitu, a odrazový můstek pro kreativitu
Ticho je dnes nedostatkové zboží. Přitom ho všichni občas potřebujeme, abychom předešli přehlcení a mohli využít kapacitu na ty věci, které jsou pro nás priorita. Dlouhodobě funguje jako lék na přetaženou hlavu, sníženou produktivitu, chybějící kreativitu i nedostatek energie. Ticho je “life hack”, o kterém se moc nemluví. Ukážu vám, jak ho používat, abyste si uvolnili kapacitu na to, na čem vám záleží nejvíc.
Bez telefonu na záchod: Výzva pro odvážné
Možná znáte lidi, kteří už ani na záchod nejdou bez telefonu. Nebo ty, kdo si bez hudby ani neuvaří čaj. Možná k nim patříte. Učit se neustále nové věci, užívat si barevný kreativní obsah ve všech formách a inspirovat se jsou skvělé možnosti dnešní doby. Můžeme si pomoct od nudy i pocitu samoty.
ALE… Nepřetržité vzdělávání se, konzumování videí, podcastů nebo hudby může vést k přehlcení. Jinými slovy: Pokud máte občas pocit, že vám praskne hlava, možná si toho do ní pouštíte moc. Někdy nám audio na pozadí pomáhá, jindy ale odsouvá vlastní myšlenky nebo pocity do pozadí.
Je vám v hlavě těsno? Ticho může pomoct
Mozek zvyklý na neustálý přísun obsahu často nedostane prostor, aby zpracoval vlastní nápady. Hudba nám navíc může měnit náladů do všech směrů, čehož se dá skvěle využít jako nástroje, ale může to vést i k nechtěnému ovlivňování. Pokud už nesaháte po audiu vědomě, ale bezmyšlenkovitě ze zvyku, ochuzujete se o svou přítomnost. Poznáte to podle pocitu přehlcení, roztěkanosti, nebo že se vůbec nestíháte věnovat sobě. Pokud si pouštíte do hlavy obsah zvenčí, jen abyste se nevěnovali tomu, co v ní máte svého, už to může být nezdravé.
Možná nepotřebujete další podcast. Možná potřebujete chvíli ticha.
Ticho neznamená jen absolutní klid. Patří sem chvíle bez hudby, podcastů, rádií, videí, vizuálního šumu. Detox od obsahu zvenčí. Sedět v tramvaji nebo na obědě bez sluchátek nebo může být osvěžující chvilka ticha, protože přirozený šum v okolí snáze vypneme.
Z počáteční nudy nebo roztěkanosti může vzejít něco lepšího — jasné myšlenky nebo čistá hlava. Ticho není prázdné, je plné vašich vlastních nápadů. Často je to ta nejhlasitější část dne.
Mozek v tichu: restart nebo chaos? Ze začátku možná obojí
Ze začátku to náš mozek trochu bolí. Pokud nejste zvyklí být v tichu a potichu, možná se vám rozjedou myšlenky do všech možných směrů, skáčou z jedné na druhou, předávají si místo s potlačenými obavami nebo prostě nedávají smysl. Pokud jste dlouho sytili hlavu cizími vjemy, ticho může působit zvláštně. Ale je to jen přechodná fáze. Časem hlava zpomalí a začne vám všechno dávat smysl.
Hack na produktivitu: Méně obsahu, více koncentrace
Představte si, že si ráno sednete k práci a chcete se soustředit po tom, co jste shlédli několik videí, desítky příspěvků od lidí z druhé strany světa a v autě nebo MHD poslechli část oblíbeného podcastu. Zasednete za stůl a váš mozek se začne radovat, že může konečně zorganizovat všechno to, čím jste ho právě nakrmili.
“Aha, cože? Práce? Ale já nemám zprávy z Ameriky a nové informace o dlouhověkosti ještě rozřazené do šuplíčků! A kdy si mám udělat názor na to, co sdílela na Instagramu spolužačka ze střední?” A je po produktivitě. I pokud se tím vším nezabýváte vědomě, váš mozek to udělá na tajňačku, zatím co se snažíte vyprodukovat smysluplnou tabulku pro šéfa nebo zpětnou vazbu pro klienta.
Možná nepotřebujete víc disciplíny nebo nové dovednosti. Možná potřebujete míň hluku a vjemů, které vám zabírají kapacitu. Čím méně krmíte hlavu zvenčí, tím víc prostoru zbyde na vaše vlastní myšlenky. Pauzy využijte na odpočinek, ne na další dávku obsahu.
Jak si myslíme, že to bude vypadat, když budeme pár minut potichu bez obsahu

Být sám se sebou potichu se dá naučit
Všechno je to o cviku. Zkoušejte to postupně, nemusíte rovnou hodinu meditovat. Tady je inspirace pro malé tiché chvilky:
💡 Jedete někam autem? Nechte jednou vypnuté rádio.
💡 Čekáte v práci u mikrovlnky na jídlo? Ponořte se do vlastních úvah místo toho, abyste vzali do ruky telefon. Můžete se chvíli soustředit jen na vlastní dech, sednout si do dřepu nebo si protáhnout záda.
💡 Pojedete autobusem? Nenasazujte si automaticky sluchátka a poslouchejte a vnímejte místo toho svět kolem sebe. Všimněte si lidských příběhů, které vidíte za oknem.
💡 Jste sami na obědě? Soustřeďte se na žvýkání jídla a chvilku klidu pro sebe místo snahy zabavit se telefonem nebo v rychlosti vyřídit maily.
💡 Plánujete příští kreativní projekt nebo hezkou dovolenou? Nepouštějte si k tomu hudbu. Dejte úplný prostor svým přáním a plánům.
💡 Jdete pěšky na schůzku? Zkuste místo poslechnutí nové epizody podcastu jen zjišťovat, co vám říká vlastní podvědomí. Na co myslíte a co cítíte, když zrovna neposloucháte nikoho jiného?
💡 Chcete chvíli pro sebe? Dejte si telefon do režimu Nerušit.
Nahrazujte na chvíli cizí myšlenky a kreativitu svými nápady a svou přítomností. Uvidíte, že se postupně lépe vyznáte v tom, co je z vašich myšlenek priorita. Naučíte se z ticha venku čerpat prostor pro klid, inspiraci a kreativitu ve vaší hlavě. Naučíte se dát průchod pocitům, které už chtěly dlouho ven, ale byly schované pod všemy ostatními vjemy, které váš mozek zpracovával. A naučíte se poznat, kdy máte skutečnou chuť pustit si do uší zajímavosti nebo hudbu a kdy je to jenom potřeba potlačit a odvést myšlenky.
Jak to ve skutečnosti vypadá, když jsme chvíli potichu bez cizího obsahu

Co z toho budete mít dlouhodobě?
🌱 Prostor pro vlastní myšlenky a pocity
🌱 Méně přehlcení
🌱 Klidnější hlavu
🌱 Víc nápadů
🌱 Větší produktivitu
🌱 Pauzy bez cizího obsahu
🌱 Lepší schopnost prioritizace
🌱 Vědomé rozhodování místo automatismů
🌱 Lepší koncentraci
🌱 Schopnost zabavit se bez okolních podnětů