Vyznejte se konečně v tolik skloňovaných pojmech z oblasti osobního a profesního růstu
Jazykový koučink nebo mentoring? Koučink životního stylu nebo výživový mentoring? Mindset koučink nebo life mentoring? Business koučink nebo podnikatelský mentoring?
V příspěvku se podíváme na dva různé přístupy, o kterých už jste určitě zaslechli: koučink a mentoring. Obojí může být velice přínosné ve chvílích, kdy se chcete v životě rozvíjet nebo udělat změnu, nejde o rozlišování na dobrý a špatný přístup. Jaký je ale rozdíl? A jaké mám s oběma přístupy zkušenosti já?
Oba přístupy se používají jako nástroje osobního a profesního růstu a umožňují tak rychlejší posuny a změny, plnění vlastních snů nebo úlevu od nechtěných myšlenkových vzorců a přesvědčení. Teď se mrkneme na základní rozdíly v oblasti osobního růstu.
KOUČINK
KOUČOVÁNÍ se zaměřuje na to, abyste si udělali pořádek ve svých úvahách nebo výzvách, abyste si vy sami našli vlastní odpovědi na zásadní otázky a zjistili, co pro svůj posun můžete udělat. Všechno vychází z vašich vlastních úvah, aha momentů a stylu přemýšlení.
- Na co se chcete zaměřit?
- Co si potřebujete zodpovědět?
- Kam se chcete posunout a co změnit?
Já jako koučka jsem v roli průvodce, buddyho a motivátorky. Reaguji na to, co a jak říkáte, a otázkami vás vedu k tomu, abyste si našli vlastní cestu. Můžu vám nastavit zrcadlo, pokud budete potřebovat reflektovat svoje vlastní přemýšlení a chování. Jako koučka vás budu v první řadě podporovat v hledání toho, co vyhovuje VÁM, i pokud to bude třeba znamenat, že nebudete odpovědi na moje otázky nejdřív vědět. Právě to mohou být ty nejproduktivnější chvíle.
Koučink je ideální pokud
- chcete pracovní nebo osobní změnu
- stojíte na životní křižovatce
- potřebujete zlepšit své vztahy
- potřebujete najít cestu ven z osobní krize
- cítíte, že chcete vzít život víc do svých rukou a jít vlastní cestou
Možná cítíte, že potřebujete dostat do života víc něčeho, co vám dělá radost. Něčeho, co je jenom vaše, co je pro vás důležité. Možná jste si až moc zvykli na vlastní rutiny nebo dělat to, co se od vás očekává a je pro ostatní logická varianta, a zjišťujete, že chcete svůj život vzít do svých rukou a dát se vlastní cestou.
Jako koučka se vás pak možná zeptám např.:
- Čeho chcete do svého života dostat víc?
- Co vám dělá radost?
- Co vás bavilo, když jste byli malí a kolik z toho máte dnes ve své práci a svých koníčcích?
- V jakých chvílích a při kterých aktivitách zapomínáte na čas?
- Jaké aktivity a lidi potřebujete ze svého života pustit a co stojí za tím, že jste to ještě neudělali?
- Co vám bere energii?
- Jak vypadá váš běžný den a jak si můžete vytvořit prostor pro sebe?
- Co vás blokuje a jak by vypadal váš život, kdyby neexistovaly aktuální překážky?
- Jaký je váš sen a co je první krok směrem k němu, který můžete udělat ještě dnes?
Jako koučka jsem tu pro vás jako průvodce a pohled z vnějšku, vy se ale celou dobu díváte dovnitř, do vlastní hlavy. Koučink vám dá schopnost reflexe, nadhledu, jiné perspektivy a schopnost hledat vlastní kreativní řešení v různých oblastech.
SMYSLEM KOUČINKU JE POMOCT VÁM UMĚT SI POMOCT SAMI. VĚDOMÍ, ŽE VÍTE, CO POTŘEBUJETE A CHCETE A ZVLÁDNETE SE K TOMU DOSTAT, UŽ VÁM NIKDO NEVEZME.
MENTORING
MENTORING naproti tomu zahrnuje vedení od někoho, kdo má velké množství zkušeností z dané oblasti, které sdílí. Může znamenat předávání cenných rad, prvky poradenství a velkou dávku inspirace. Mentor je někdo, kdo se v konkrétní oblasti dobře vyzná a je připravený své know-how předat. Pravděpodobně na své cestě udělal řadu chyb, kterých se díky jeho vedení můžete vyvarovat. Taky toho už hodně zvládl a ví, jak se dostat tam, kam chcete taky. Můžete se o něj opřít, ptát se na rady a nechat se vést k cíli někým, kdo už podobného cíle dosáhl.
Na ilustraci mentoringového procesu si vezmu pro příklad učení cizích jazyků. Jako od mentorky se ode mě pravděpodobně časem dozvíte, že:
- Pokud je vaším cílem domluvit se v cizím jazyce v autentických situacích, 10 minut Duolinga denně vám k tomu nepomůže (a dvacet taky ne).
- Stovky vlastních chyb vás posunou víc než neustálá snaha o správnost a bezchybnost. Zkuste brát chyby jako prostředek posunu, ne překážky.
- Život vám usnadní rozlišovat mezi učením (aktivní proces získávání vědomostí) a osvojením jazyka (nasávání autentického jazyka). Ideálně spojujte obojí.
- Existují různé styly učení a druhy studentů a vyplatí se vědomě s nimi a s vlastní preferencí pracovat.
- Pět minut povídání sami pro sebe denně vás může dostat dál než hodina týdně s lektorem. Dvě hodiny s lektorem vás nezachrání, pokud s jazykem nejste mimo hodiny vůbec v kontaktu.
Ani mentor by vám ale neměl dávat nevyžádané rady. Když to řeknu ještě jinak - ani mentor by vám neměl “kecat do života”. Jako mentorka vás vedu, dávám rady a tipy, ale i v mentoringu může řada věcí záviset na vzájemné domluvě a individuálním přístupu.
VNÍMÁTE TEN ROZDÍL? V MENTORINGU ODE MĚ DOSTANETE TIPY A VYCHYTÁVKY, PŘI KOUČINKU SI PŘIJDETE PRIMÁRNĚ NA VLASTNÍ.
Jak by koučink a mentoring vypadaly s ohledem na individualitu přístupu v porovnání s dalšími formáty ve vzdělávání a osobním rozvoji?
Každému bude přirozeně vyhovovat jiný přístup. I v rámci koučinku a mentoringu existují různé směry, každý kouč a mentor pracuje trochu jinak. Jsou oblasti, ve kterých je mentoring běžnější čistě z toho důvodu, že je potřeba nabrat obrovské množství zkušeností a vědomostí, které jsou obecně platné.
POZOR na matoucí výrazy! Kouč je slovo přeložené z anglického “coach”, které znamená kouč nebo trenér. Je to výraz, který se přenesl ze sportovní sféry, kde trenér radí, dává tipy a zadává úkoly. V řadě případů se i český výraz “koučink” nebo “kouč” spojují s poradenstvím. Určitě doporučuji zjistit si, jak vnímá svou profesi kouč nebo mentor, kterého jste si vybrali.
KOUČINK VÁM DÁ NADHLED, SEBEREFLEXI A VAŠE VLASTNÍ ŘEŠENÍ, Z MENTORINGU SI ODNESETE TIPY, RADY A ISPIRACI.
Hlavní rozdíly ještě jednou pro přehled
KOUČINK | MENTORING |
---|---|
OTÁZKY: klade kouč | OTÁZKY: pokládáte vy |
ODPOVĚDI: hledáte si svoje | ODPOVĚDI: dává mentor |
POSTOJ KOUČE: neutrální | POSTOJ MENTORA: může být ovlivněn osobním názorem |
DOSTANETE: zásadní otázky, nadhled, techniky | DOSTANETE: know-how, zkušenosti a rady |
CÍL: abyste si uměli pomoct sami díky sebepoznání | CÍL: efektivní předávání vědomostí a zkušeností |
SPOLUPRÁCE: zaměřená na plnění cílů | SPOLUPRÁCE: dlouhodobější vedení |
SPRÁVNÁ CESTA: vždy ta vaše | SPRÁVNÁ CESTA: může být doporučena mentorem |