Co je růstové myšlení? aneb Když zvládnete usušit i kaktus a přesto začnete pěstovat jahody
Růstové myšlení je založené na předpokladu, že schopnosti můžeme získávat během života díky učení a práci, když budeme chtít. Člověk s fixním myšlením předpokládá, že schopnosti jsou vrozené a nedá s nimi nic moc dělat. V článku se dočtete, jak oba druhy myšlení vypadají v praxi – vše vám ukážu na svém vlastním ilustrativním příkladu pěstování jahod (ty usušené kaktusy se mě samozřejmě netýkají, že ano). Dozvíte se, o které předpoklady se tyto druhy mindsetu v našich hlavách opírají a jak se svým myšlením pracovat, abyste byli více orientovaní na růst a mohli se efektivně posouvat.
RŮSTOVÉ MYŠLENÍ (growth mindset)
Růstové myšlení je přesvědčení, že schopnosti a vědomosti můžeme rozvíjet prací, úsilím, učením se z chyb a vytrvalostí. Lidé s růstovým myšlením se méně bojí výzev, vidí neúspěch jako příležitost k učení a zlepšování a jsou otevřeni novým zkušenostem.
Jak už dnes víme o mozku, dokáže až do vysokého věku vytvářet nová neuronová spojení, synapse, a díky tomu se můžeme celý život neustále učit nové věci. Důležitou roli hrají znalosti z tzv. epigenetiky. Každý jsme dostali do vínku nějaký set genů, které ale můžeme životním stylem a prací s myšlenkami deaktivovat a aktivovat. Můžeme tak svým myšlením, chováním, prostředím, stravou i pohybem ovliňovat svá těla na základní genetické úrovni. Jsme schopni měnit se celý život. Uvědomování si této schopnosti a možnosti označila Carol Dweck, americká psycholožka z University Stanford, která se zabývá výzkumem motivace a osobního rozvoje "Growth Mindset" (růstové mentální nastavení / růstové myšlení).
Nás teď zajímá ta myšlenková část. Tak například se vám povede usušit několik kaktusů, pod rukama vám umře nejedna bonsai a bylinky dřív shnijí než vám skončí v jídle. Radost z toho nemáte, ale i tak si koupíte postupně dva fíkusy, lilii a začnete pěstovat jahody. Proč? Protože si ze svých neúspěšných pokusů vezmete to, že rostliny potřebují zalévat častěji než jednou za měsíc, stříhat je v létě není dobrý nápad a když je nikdy nepohnojíte, můžete to pěkně pohnojit. Když vám pak shnije první úroda jahod, dáte pod ně mulčovací fólii, jak se dočtete na internetu, místo toho, abyste se utvrdili v tom, že pro vás pěstování není.
Růstové myšlení je vidět na tom, že
- To nevzdáte po prvním pokusu
- Z chyb si vezmete ponaučení
- Užíváte si proces a vůbec to, že děláte pokroky
- Neděláte brzké závěry
FIXNÍ MYŠLENÍ (fixed mindset)
Fixní myšlení je přesvědčení, že schopnosti a inteligence jsou vrozené a neměnné. Lidé s fixním myšlením se vyhýbají výzvám a novým věcem, protože se obávají neúspěchu, který by mohl ohrozit jejich sebevědomí. Často se soustředí na výsledky spíš než na proces učení, což může omezovat jejich osobní a profesní růst.
Pokud usušíte první kytku, kterou jste dostali ještě se slovy, že je naprosto “bezúdržbová”, dojdete k závěru, že z vás pěstitel nikdy nebude a ačkoliv by se vám líbilo jednou si trhat vlastní salát a mít voňavé truhlíky, rostliny už doma odmítáte. Salát a lilie si dál kupujete a ve volném čase radši dál kreslíte a hrajete tenis, protože to vám šlo vždycky.
Fixní myšlení je vidět na tom, že
- To vzdáte po prvních pokusech
- Děláte závěry a vnímáte je jako trvalé
- Zanevřete na něco, co by se vám přitom líbilo
- Si radši najdete jinou aktivitu nebo děláte něco, co už umíte
Přestat s něčím, co už vám nedává smysl nebo už čeho jste zjistili, že vás nebaví, je v pořádku. O fixním myšlení se bavíme ve chvíli, kdy se u vás podobné myšlení opakuje, novým věcem se vyhýbáte nebo to vzdáváte brzo a neposouváte se tak ve věcech, které byste dělat chtěli.
Dobrá zpráva: Přesvědčení se dají postupně měnit.
Cvičení růstového myšlení zahrnuje hlavně změnu vnitřního dialogu, zaměření na proces místo výsledku a přijetí neúspěchů jako příležitostí k růstu.
JAK KONKRÉTNĚ MŮŽETE SVÉ MYŠLENÍ MĚNIT, ABYSTE BYLI VÍCE ZAMĚŘENÍ NA RŮST?
Pozitivní a podporující vnitřní dialog
Mluvte sami k sobě hezky a podporujte sami sebe. Chvalte se i za malé úspěchy a buďte na sebe hodní, když se něco nepovede. Své silné stránky si připomínejte a využívejte je, ty slabé si přeformulujte jako VÝZVY.
Radujte se z toho, že má bonsai dva nové listy a už ji máte dva měsíce zdravou. Místo toho, abyste si hodili na hlavu, že vám koriandr zvadl, připomeňte si, že jste to aspoň zkusili a udělali jste, co jste mohli. Ten příští třeba budete cpát i do müsli, jak moc vám poroste.
Cíle zaměřené na proces a soustředění na malé krůčky
Zkuste se soustředit na co, co vám daná činnost dává průběžně a jak se už teď učíte a posouváte. Vnímejte, jak jste s každým dnem a krokem dál a lepší verzí sebe sama. Výsledek se tak stane třešničkou na dortu.
Užívejte si pravidelnou péči o svoje zelené parapety a sledujte, jak rostliny rostou. Berte pěstování jako smysluplnou aktivitu už v průběhu. Pravidelně věnujete chvilku myšlence na domácí vitaminy nebo hezký domov a už teď děláte něco pro svoji spokojenost. Pěstujete jahody už s prvním lístkem a květem, nejen až sklidíte tolik plodů, že je můžete i zamrazit.
Nahrazujte si soustředění na konečné výsledky radostí z procesu. Místo cuket v mrazáku pobyt na sluníčku na zahradě. Místo deseti plodů denně ze začátku aspoň uklidňující aktivita a radost z přítomného okamžiku. Místo úplné soběstačnosti zjišťování, co která rostlina potřebuje a jaké pěstování vám vyhovuje.
Přijetí chyb jako součásti učení a ponaučení z nich jako prostředek posunu
Berte chyby jako součást procesu učení a jako odrazové můstky. Každá chybka vám dá informaci, každý přešlap můžete přetavit ve zkušenost. Chyby se vám nestaví do cesty - na chybách můžete stavět.
Pokud vám uschne jedna rostlina, může to znamenat spoustu věcí, ne jen to, že nemáte na pěstování. Berte to jako informaci. Možná jste nevěděli, že potřebuje větší zálivku nebo jste jí dali málo hlíny a příště už to budete vědět. Možná stála moc ve stínu. Možná už jste ji koupili nemocnou. Možná jste ji dostali jako nevhodný dárek v době, kdy na ni vůbec nemáte prostor.
Chyba může být jednorázová a nemusí vůbec znamenat budoucí neúspěch.
Možná to jen JEŠTĚ neumíte. Ale neznamená nic jiného, než že to JEŠTĚ neumíte. Neznamená to, že se to nemůžete všechno naučit.
PŘESVĚDČENÍ, KTERÁ SI MŮŽETE OSVOJOVAT, ABYSTE SVÉ MYŠLENÍ ZAMĚŘOVALI VÍCE NA SVŮJ RŮST
Neúspěch nemusí být konečný stav. Ale nedozvím se to, pokud to znovu nezkusím.
Chyby jsou informace a odrazové můstky pro vylepšení. Jsou nedílnou součástí učení a posunu.
Když si naplno užiju cestu a všechno beru jako zkušenost, dosažení cíle je jen třešnička na dortu.
Když se něco učím a chybuji, možná to jenom JEŠTĚ NEUMÍM. ZATÍM. To neznamená, že se to nemůžu naučit, když budu chtít.
Když budu podporovat sama/sám sebe a mluvit k sobě hezky, můžu jen získat. Budu si postupně víc věřit a mít dobrý pocit z každého malého úspěchu.
Učit se, růst, dělat něco pro sebe a trénovat svůj mozek můžu při čemkoliv novém. Byla by škoda ochudit se o to.
Každý rosteme jinak, jinak rychle a jinam. Neporovnávám se s ostatními. Jdu si svou cestou a svým tempem.
Soustředím se na to, co MÁM pod kontrolou a MŮŽU ovlivnit. Dělám věci nejlíp, jak umím. Víc je mimo moji kontrolu.
Mám hodnotu jako člověk, i když se mi zrovna nedaří.
Uvidíme, jak to dopadne.
Podstatou myšlení, stejně jako podstatou života, je růst.
Úspěch je ukazatelem zpoždění.
JAK VÁM MŮŽE K RŮSTOVÉMU MYŠLENÍ POMOCT KOUČINK?
Koučovací rozhovor pomůže identifikovat a překonat fixní myšlení tím, že poskytuje nástroje a strategie pro změnu myšlenkových vzorců. Ty máme každý úplně jiné, proto pomáhají obecné poučky a tipy jen do určité míry.
Koučink podporuje vaše pozitivní vnímání sebe sama a motivuje vás k přijímání výzev a učení se nových věcí. Pomůže vám stanovit si cíle a sny, sledovat pokroky a užívat si malé krůčky. Když budete chtít růst, půjde se vám za nimi mnohem snáz.
Ve kterém způsobu myšlení se poznáváte? Máte vlastní příklady situací a myšlenkových pochodů? Dejte vědět v komentářích!
Na mé služby včetně koučinku se můžete podívat tady.
A pokud máte chuť zkusit koučink se mnou, ozvěte se.
UŽÍVEJ SI RŮST, PĚSTUJ NEURON
Co je růstové myšlení? aneb Když zvládnete usušit i kaktus a přesto začnete pěstovat jahody.
Růstové myšlení je založené na předpokladu, že schopnosti můžeme získávat během života díky učení a práci, když budeme chtít. Člověk s fixním myšlením předpokládá, že schopnosti jsou vrozené a nedá s nimi nic moc dělat. V článku se podíváme na to, jak oba druhy myšlení vypadají v praxi – vše vám ukážu na svém vlastním ilustrativním příkladu pěstování jahod (ty usušené kaktusy se mě samozřejmě netýkají, že ano). Ukážu vám, o které předpoklady se tyto druhy mindsetu v našich hlavách opírají a jak se svým myšlením pracovat, abyste byli více orientovaní na růst a mohli se efektivně posouvat.